Jak funguje SVĚT MODELINGU | 1.díl

13:28Už mnohokrát se mě někdo tázal, jak jsem se vlastně dostala k modelingu, co to všechno obnáší, kolik si tím vydělám, a jaké to vlastně je, být modelka. Hned poté se ptám já, jaké si asi myslí, že to je. Očekávání jsou bohužel mnohem lepší, než realita...
Ráda bych napsala sérii článků, jak to ve světě modelingu chodí - od prvních krůčků, přes tvoření booku (portfolia), cestování a dál, ke hvězdám. Určitě zmíním reálnou finanční stránku, dobré a světlé momenty, které jsem díky modelingu zažila, na co si dát pozor, budu sdílet můj příběh i příběhy mých kamarádů. Začněme tedy úplně od začátku…
Vše začíná tím, že vás někdo tzv. odscoutuje, tedy osloví na ulici či na sociálních sítích, s nabídkou, zda-li byste nechtěli modeling zkusit, že na to máte vhodný obličej a postavu (mohou vás také oslovit, i pokud vhodnou postavu nemáte, jste nízké/nízcí či ne dostatečně štíhlý pro modelingový svět, samozřejmě na vás poté agentura bude apelovat ať zhubnete nebo čekat, zda-li vyrostete). Do agentury se také můžete dostat přes nějakou soutěž např. Elite model look aj., nebo můžete do agentury poslat své fotky a agentura se vám následně ozve s nabídkou (a nebo vám také neodepíše vůbec), tak se ale do agentur dostane prý nejmenší procento holek. Poté následuje návštěva agentury, kde si vás pravděpodobně nafotí a popovídají sí s vámi o všich možnostech a vysvětlí vám, jak modelingový svět funguje. Pokud se agentuře líbíte, nabídnou vám smlouvu. Tady dejte velký pozor, především na to, jak dlouho smlouva trvá, jaké jsou penalizace a jak je možné smlouvu vypovědět. S newface (holky či kluci, kteří nemají v modelingu žádné zkušenosti a teprve si tvoří své portfolium) se smlouva podepisuje většinou na 1-3 roky. Někdy to může být i déle. Proč se mít na pozoru? Problém nastává tehdy, pokud nejste s agenturou spokojení, protože vypovězení smlouvy většinou obnáší nahradit agentuře ušlý zisk (který se může pohybovat až ve stotisícových řádech), vyrovnat váš dluh vůči agentuře, pokud nějaký máte apd. Pokud máte s bookery dobrý vztah a jednáte fér, myslím, že vám nebudou ohledně vypovězení smlouvy dělat problémy, ale zálězí vždy na agentuře. Z vyprávění mých kamarádek vím, že někteří majitelé agentur jsou opravdu šílení a pokud holka chce přestat s modelingem, obzlvláť pak pokud chce modelka přejít do jiné agentury, neumožní to, nebo budou chtít po slečně zaplatit hodně tučnou částku. Bohužel, agentury se samozřejmě snaží prezentovat dobře při prvním setkání, tudíž těžko poznáte, kdo bude jednat fér, když nastane nějaký problém, a kdo ne. Podepsáním této smlouvy tedy získáváte svoji mateřskou agenturu (zkráceně MA), většinou ve státě, kde žijete, můžete mít ale MA i v jiných destinacích, například v Paříži, Londýně atd.
Ráda bych ještě dodala něco ohledně smluv s MA: Je pochopitelné, že agentury se chtějí nějak chránit, protože se také stává to, že si někdo odscoutuje modelku, piplá se s ní, posílá jí na focení, zkrátka jí věnuje čas a modelka si poté usmyslí, že chce změnit agenturu, protože jí třeba začne přetahovat jiná agentura a naslibuje modelce hory doly (a přísloví sliby chyby v modelingu platí dvojnásob). Modelka si už ale neuvědomuje, že by třeba s modelingem ani nezačala, kdyby ji nějaký scout z její předchozí agentury neoslovil, a že všechen čas, který do ní agentura investovala, přišel vniveč (v překladu - nebudou mít z modelky žádný výdělek).
Následně je vám přidělen booker - tedy člověk, ktěrý s vámi komunikuje, sdílí s vámi informace o veškerém dění, a je to pro vás nejdůležitější osoba. Nezáleží ani tak, jak prestižní agenturu máte, než na tom, kdo je váš booker (samozřejmě často platí, že dobří bookeři tvoří dobré jméno agentuře). Hehe, k tomu mám vlastně i takovou story mého skvělého kamaráda Martina, kterého jsem potkala ve Španělsku. Martin měl skvělého bookera (gaye, haha), takže se Martinovi věnoval jak nejlépe dovedl, připravoval Martina na první cestu do zahraničí - sháněl test shootingy na vylepšení Martinového portfolia, radil Martinovi jak se stravovat, aby měl skvělou postavu atd. No, a pak onen skvělý booker z agentury odešel a Martinovi byla přidělena jiná bookerka. Ta už bohužel do mého kamaráda tolik energie nevkládá, neposílá ho na focení či jiné akce. Martin vidí velký kontrast oproti předchozímu bookerovi, vidí, že se ve své kariéře nikam neposunuje,  a chce měnit mateřskou agenturu... pochopitelně.
Častým problémem velkých agentur je také to, že jeden booker má na starost 20-50 modelů, ne-li víc. Výsledek? Bookeři se nestíhají věnovat všem modelům, vyberou si tedy třeba jen těch 5-10 nejperspektivnějších , s nejvíce zkušenostmi a ty poté pushují na všechny práce. Kdyby ale modelové, co nepracují, byli u jiného bookera, mohlo by tomu všemu být docela jinak.
Mě oslovila moje bookerka přes FB. Poprosila mě o fotky obličeje a celé postavy v plavkách, na základě kterých si mě pozvala do agentury. Tam mi udělala první rychlé fototesty (velkou výhodou moji agentury je, že bookeři jsou skvělí fotografové), změřila mi míry (které jsem neměla ideální, musela jsem shodit svaly a zhubnout - to mi trvalo dva roky!), popovídala mi o možnostech cestování do zahraničí a nabídla mi před-exkluzivní smlouvu, což bylo fajn řešení, kybych se modelingu dále věnovat nechtěla, protože ve smlouvě byly stanoveny závazky agenutry vůči mně ohledně zprostředkování mi prvních fototestů a žádné jiné penalizace. Reakce našich, když jsem jim o nabídce řekla, byla negativní: "To chceš být jako ramínko na šaty?"  Mě však strašně lákalo cestování, zajímala jsem se o módu, bavilo mě prohlížet si módní magazíny a co si budem, v 16-ti letech jsem si nebyla mým vzhledem moc jistá a nabídka z modelingové agentury a pomyšlení na to, že bych třeba mohla mít nějaké pěkné fotky, nebo dokonce fotku v časopisu, byla prvním impulsem, abych si začala trochu věřit... zkrátka jsem to chtěla alespoň zkusit. Může vám to přijít vtipné, nebo smutné, ale spousta holek, které s modelingem začnou, jsou spíše zvlástní, než hezké a právě modeling, který rozbíjí prototypy komerční krásy a hledá krásu v nedokonalostech, může být pro holku s přezdívkou žirafa, anorektička, pihatka nebo křivonoska, záchranou... (to tedy nejsou mé přezdívky, ale mám kamarádky mezi modelkama, které takové přezdívky měly, bohužel). Nakonec se mamka potkala s Mímou, moji bookerkou a ta mamce vše vysvětlila, že mamka s podpisem smlouvy souhlasila...a tak jsem s modelingem mohla začít.

Článek se mi už zdá dost dlouhý, takže končím. Příště vám povím, jak vypadá období od podpisu smlouvy k první práci či cestě do zahraničí. Pokud máte dotazy, určitě se neboje na cokoli zeptat! :-) 

You Might Also Like

3 komentářů

 1. Ahoj, super článek, tesim se na další díl, sama jsem ted nováčkem v tomhle světě takže tohle je fakt super :)

  OdpovědětVymazat
 2. Moc hezký článek :)

  www.ftcfblog.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 3. hltám, je to super a těšim se na příště!!

  OdpovědětVymazat

Popular Posts

Like us on Facebook

Youtube Channel