Studuji na univerzitě v Anglii!

8:00Některým z vás už začala povinná školní docházka 1.září, někteří čekají teprve na zápis předmětů na univerzitu. I já, po roce volna, letos zasednu do lavic. Univerzitních lavic. V Anglii. Konkrétně v Southamptonu.
Na otázky "proč", "jak", "líbí se ti tam", "jak to zvládáš finančně" ráda odpovím v následujících článcích. Nyní bych vám ráda shrnula příjezd a sdílela s vámi mé první dojmy.Nejsnadněji a nejlevněji se dostanete do Anglie letadlem. Pokud s sebou ovšem nechcete tahat obří kufr, vážící cirka tunu (haha) a krosnu. A to jsem si plánovala, že budu žít minimalisticky a na celý rok mi přece budou stačit dvoje kalhoty, tři trička, dva svetry a kabát. Nojo, jenže potom jsem zjistila, že potřebuji i boty, spodní prádlo v nějakém dostatečném množství, abych nemusela každý den prát. Pak jsem si také chtěla vzít nějaké knížky, elektroniku, svůj oblíbený hrníček a tak dál, a tak dál. 
Bohužel, letenky s takovouhle bagáží stály třikrát více, než autobusová doprava. A tak jsem si koupila lístek od společnosti Student Agency za 995 Korun. Oujé. Je to přeci jen 18 hodin. Dám si pivko a budu v poho.

Bohužel jsem nevěděla, že celou zadní část autobusu bude tvořit nevychovaná romská komunita. Já měla místo přímo uprostřed zadní půlky. Oujé. Nejsem rasista, proti Romům nic nemám. Proti nevychovaným a bezohledným lidem ano. Neustálý ruch, křik, vulgární mluva, nevhodné komentáře. Někteří z nich byli opilí a hodně hluční. Stewardka naštěstí zakročila, pohrozila vyhazovem z autobusu a já alespoň na chvíli zavřela oči a spala. Na hranicích dokonce kontrola nepustila jednoho z nich dál. Nicméně, celou cestu jsem přežila ve zdraví. Poté už jen stačilo přestoupit v Londýně na autobus a za dvě a půl hodiny už jsem vyplňovala formuláře o ubytování na koleji. 

Mám tři spolubydlící, slečny, 2 z Británie a jednu původem z Nepálu (ale už od dětství žije ve Welsu). Jsou milé, nejsou hlučné. Moje nejlepší kamarádky to ale asi také nebudou. 

Město je tak akorát velké - 250 000 obyvatel, všude kam potřebujete se dostanete z centra do půl hodinky pěší chůze. Prvních pár dnů jsem měla pocit, že tu nic není, jen nákupní zóna, ve které bydlím a přístav, kde je namísto hezkého výhledu jen spousta parkovišť. Nyní už vím, je že tu spoustu nádherných míst, krásné anglické parky a skvělé alternativní hospůdky s živou hudbou. Pořádá se tu spoustu vintage fairs, spoustu koncertů i jiných menších festivalů. Každý si tu něco najde.Jídlo je tu ve srovnání s Prahou kvalitnější a stojí zhruba stejně. Pokud tedy nakupujete v Asdě a Lidlu. Jen alkohol v obchodech je tu drahší, o cenách v pubech ani nemluvě, tam za nejlevnější pivo necháte v přepočtu 75 -120 Korun. 

Univerzita je moderní, skvěle vybavená. Asi tak, že si to my z Česka ani nedokážeme představit. O mé univerzitě napíšu určitě samostatný článek. Ke kurzu samotnému ještě říct moct nemůžu. Studuji tříletý bakalářský obor Media Production, v první semestru máme tři předměty: Audio Production (Radio), Photography a Telling Stories (což je něco jako copywriting, psaní textů pro média a práce s InDesignem). 

Z čeho jsem asi nejvíce překvapená je to, že nerozumím. Mám IELTS 7.0, mám spoustu kamarádů s kterými mluvím jen Anglicky, a přesto tu mým vrstevníkům nerozumím. Rozumím pouze lidem z Londýna a Readingu, kteří mluví, zdá se, bez přízvuku. Jo a ještě rozumím profesorům a lidem pracujícím na úřadu, kteří mluví takovou tou angličtinou, jakou známe ze školních lavic. 

Jak to máte vy s porozuměním rodilým mluvčím? Pokud jste někdy studovali z zahraničí, jaké byly vaše první dojmy?
You Might Also Like

4 komentářů

 1. Já byla v Anglii jen na týden, chodili jsme tam do školy a bydleli u rodin. Taky jsem občas měla problém porozumět, hlavně lidem s přízvukem :D studovat v Anglii, to musí být obrovská zkušenost, fakt ti to závidím :) hodně štěstí při studiu :)

  Lenn

  OdpovědětVymazat
 2. Taky bych to ráda zkusila, ale mam pocit, že mi ujel vlak a asi i finance :D :)
  Ejnets na cestě | instagram: EJNETS

  OdpovědětVymazat
 3. Prajem ti veľa šťastia. Ja dokončujem magistra v Taliansku. Bolo to skvelé rozhodnutie ísť študovať do zahraničia. Samozrejme, nebolo to ľahké, hlavne na začiatku, ale všetko ide, keď sa chce. Držím palce

  https://lamodaeanarchia.blogspot.it/

  OdpovědětVymazat
 4. Hezké. Taky brzo budu studovat v Anglii (no, brzo... měla jsem už teď, ale kvůli komplikacím to bude až od září), ale už teď ti závidím :D

  OdpovědětVymazat

Popular Posts

Like us on Facebook

Youtube Channel