Jak probíhá casting na...

9:04

Často potkávám lidi, kteří nevědí, co si konkrétně představit pod pojmem casting. Uznávám, že castingy jsou pokaždé jiné, ale po 20-30 odchozených castingách stejně nakonec řeknete, že je to stále to samé a v konečné fázi inovace ani nejsou žádoucí, důležitější totiž je, aby byl casting co nejrychlejší a vy mohli jít domů.
Já osobně jsem se zúčastnila 3 druhů castingů a to:

Komerčních (reklamy)
Hereckých (filmy, seriály)
Modelkovských (výběr do zahraničích agentur, módní přehlídky aj.)

Komerční casting - těchto castingů se účastním nejčastěji. V ČR je jich nejvíce a není divu, neboť kam se podíváte, až už v televizi či na plakátě, všude jsou reklamy. Česko je známé tím, že jsme "levné" zboží, tudíž si často režiséři z cizích zemí jezdí natočit reklam právě do Čech.
Standardní struktura castingu je taková že přijdete, vyplníte dotazník (barva vlasů, výška, míry, co umíte jako např. sport či hudební nástroj, v jakých reklamách jste již účinkovali). Poté dostanete číslo a čekáte, někdy více někdy méně, než na vás dojde řada. K pánovi či paní uvnitř té místnosti (u buyoutu k režisérovi) chodíte většinou po menších skupinkách v průměru okolo 8 lidí. Nejprve si vás vyfotí a na kameru natočí krátké představení, které byste měli říct nejlépe v angličtině, pokud se jedná o zahraniční reklamu. Poté vás buď pošle domů, když se zdáte naprosto nevhodný a nebo - ve většině případů - si vás tam nechá. Poté točíte krátké scénky, které má "pořadač" castingu v pokynech o režie reklamy. Aby šel čas rychle, na scénku máte v 90% případů jen jeden pokus. Po natočení scénky můžete odcházet a čekáte, jestli se dostanete na callback (pokud nějaký je), což znamená druhé kolo castingu, do kterého si vybírají okolo 10-20 lidí na jednu roli a přítomen bývá i režísér. Poté už jen čekáte zda-li se vám ozvou, což bývá v průměru týden před natáčením. Některé agentury dávají vědět že jste nebyli vybráni, některé nedávají. Jednou když jsem byla vybrána mi například jen přišla smska, jakou mám přesnou velikost oblečení, poté se 2 dny nikdo neozval až mi nakonec večer zadrnčel mobil s informací, ať jsem následující ráno v 10h. na kamerové zkoušce. Pokud si tedy něco plánujete na onen den kdy má být natáčení, radši zavolejte své agentuře a optejte se, jestli už role byla vybrána.
Se smíchem také vzpomínám na casting kdy jsem v podsatě "balila" objektiv kamery, nebo jsem měla asi minutu zamilovaně koukat mému hereckému partnerovi do očí.

Můj nejvíc creepy casting byl asi na jednu nejmenovanou instituci, která běží v české televizi. Scéna byla taková, že jste si asi během minuty než na vás dojde řada měli vymyslet minichoreografii a k tomu zpívat písničku. Přede mnou šli tři slečny, dle představení chodili na konzervatoř, což dokazovalo i to, jak krásné zpívaly i tančily. Já zpívat neumím a tancovat také ne. Předvedla jsem co jsem mohla, sama sobě se zasmála. K mému velkému překvapení jsem se dostala do callbacku. Z 10 vybírali 2, opět podle zpěvu, tentokrát naštěstí zpěvu ve skupině. I přes můj hrůzný hlasový výkon jsem byla vybrána. V závěru šlo to, že stačilo umět ladně přeběhnout silnici, vyskočit a zpívání bylo na playback, jen jsem u toho musela vypadat šťastně. Takže nikdy to nevěšte na hřebík předčasně!


Herecký casting - vše vypadá jako na komerečním castingu, s tím že scéna bývá o trochu složitější a skoro vždy se vyžaduje nějaký rozhovor, monolog, ukázka mimiky a do místnosti jdete buď jen vy nebo skupinka o 2-4 lidech. Také máte více pokusů. Casting bávý na delší dobu než komereční, díky prodloužené scénce.

Modelkovský casting - chodte nenalíčené! Pokud jde o casting na fashion show, vlasovou show či focení apd. opět to vypadá jako u komerčního castingu, s tím že v "oné místnosti" si vás fotí v pózách, často přeměřují popř. rovnou zkoušejí oblečení a chtějí vidět chůzi, u vlasové show zkoumají vaše vlasy. Nadruhou stranu zase ne vždy chtěji představení na kameru.
Pokud jde o casting do nějaké zahraniční agentury opět si vyplníte dotazník (a nebo také ne, když se nelíbíte a dotazníky se vyplňují až po "testování modelky"). Na castingu po vás můžou chtít abyste se převlíkli do plavek.
Vyfotí si váš obličej, profily, postavu. Natočí představení a chůzi. Přeměří si vás. Do týdne byste měli znát odpověď, ale kamarádky měly zpětnou vazbu klidně až za měsíc, což je způsobeno že do zahraničí můžete odjet víceméně kdykoli.

You Might Also Like

5 komentářů

 1. Pro mě, řekla bych velmi naučný článek. Z více stran už jsem slyšela, že bych se měla probojovat do médií nebo focení. Jenže ono s mými 165cm, 50kg a znamením Váh to není zrovna lehké. Co se týče reklam, jeden z mých nesplnitelných snů je nafotit něco pro nějaký obchod s oblečením.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsou i obchody, pro které když chceš fotit, nemusíš být modelka. :-) Myslím ale, že k takovému jobu se dostaneš spíše přes známé. A pokud máš líbivý obličej, tak např. kulichy, šátky či doplňky...;) Bohužel ale opravdu neporadím, jak se dostat k takové práci.

   Vymazat
 2. skvělej článek!! konečně jsem se dozvěděla něco, co jsem byla líná si někde najít. díky!.)

  OdpovědětVymazat
 3. wow ja by som nemala odvahu ist na kasting :)

  Pozyvam na 5 rocnu giveaway o Bioderma balicek, stylove hodinky a 50€ voucher, tu: http://www.biancaprincipessa.blogspot.sk/2014/11/mega-naj-naj-giveaway.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Těžko říct jestli bych někam šla, kdybych věděla co se po mě bude chtít. Začínala jsem jako stydlivé díťátko, teď už jsem ostřílenější, tak to moc neřeším.

   Vymazat

Popular Posts

Like us on Facebook

Youtube Channel