Jak se dostat na univerzitu do Velké Británie | Výběr univerzity

11:51Chcete zažít trochu dobrodružství, překonat sami sebe, mít skvělou angličtinu, získat kontakty v zahraničí a mít originální položku do životopisu? Nepřijali vás na váš vysněný obor v Česku? Přijde vám české vzdělávání nepraktické a jako ztráta času? Žádná škola v ČR nenabízí obor, který chcete studovat? Nebo chcete prostě jen jinou zkušenost, než mají všichni ostatní? Vyjeďte za studiem do zahraničí. Ne na Erasmus. Na celého bakaláře!

Ráda bych vám poradila, jak se dostat na univerzitu do Velké Británie. Nemusíte být milionáři a nemusíte být geniální. Stačí jen chtít. Připravila jsem si pro vás sérii článků, která vás provede vším, co potřebujete o studiu v Anglii vědět. Od výběru univerzity, přes přijímací řízení až k financím, papírování a samotnému odjezdu do zahraničí. Tak jdeme na to! 

1. Výběr univerzity

V Anglii samozřejmě najdete více univerzit, než jen tu v Oxfordu nebo v Cambridge. Tyto dvě univerzity mají sice skvělou reputaci ve světě v akademických oborech. Pokud ale chcete získat práci v kreativním oboru, studium jedné z těchto dvou univerzit vám moc nepomůže. Proto se tedy první zamyslete, zda-li chcete aby vaše studium bylo spíše akademické, nebo praktické.

Pokud jste spíše akademici, určitě se orientujte podle žebříčků vysokých škol.
1. Nejnavštěvovanější britský žebříček  /spíše koukejte na hodnocení dle konkrétního oboru/
3. Existuje dalších x různých žebříčků, každý říká něco jiného, takže ideální je, pokud se vaše univerzita vyskytuje na předních příčkách ve všech dostupných žebříčcích. Také tu existuje skupina univerzit, tzv. Russel Group, mezi něž patří i Oxford a Cambridge. Tyto univerzity mají skvělou pověst, jsou považovány za nejlepší univerzity Velké Británie (hlavně co se výzkumů týče). Více na www.russellgroup.ac.uk.

Pokud vás zajímá výzkum, ověřte si, že univerzita, kam se chcete hlásit, pracuje na výzkumech, do kterých byste se rádi zapojili. Pokud již víte, že se chete věnovat vývojové psychologii, hledejte univerzity tak, aby výzkumy v této oblasti byly na dobré úrovni. Mrkněte také na to, kdo vás bude učit. Mají vaši potencionální tutoři za sebou spoustu zkušeností a zajímavých projektů? Pak to možná bude ten pravý kurz. 

Jestli patříte spíše mezi kreativce a výzkumy vás moc neberou, na žebříčky tolik koukat nemusíte. Při výběru univerzity si vybírejte hlavně tak, aby vám vyhovovala samotná struktura kurzu, aby vám škola nabízela pracovní příležitosti z oboru (protože právě praxe a portfolium bude zásadní při pracovním pohovoru). Zjistěte si, kde vaši potencionální tutoři pracovali a zda-li se vám líbí výstupy studentů, kteří již dostudovali. A v neposlední řadě koukněte na vybavení školy. Pokud totiž chcete studovat například footografii, hodí se, aby škola měla studio, komoru na vyvolání fotek a především  aby nabízela studentům půjčit si drahé fotografické vybavení.

Máte nějaké otázky ohledně vašeho oboru? Spojte se s bývalými či současnými studenty. Nebo scrollujte diskuze na Student Room.
Není nic lepšího, než se zeptat samotných studentů, jak se jim na dané univerzitě líbí. Já současné studenty našla vždy v nějaké z facebookových skupin daného oboru. Pak stačí napsat jen milou zprávu dotyčným s vašimi otázkami. Jsem si jistá, že vám ochotně odpoví. Pokud máte dotaz ohledně vašeho kurzu či univerzity, můžete samozřejmě kontaktovat i takzvané "course leadery", čili vedoucí oborů. Ti vám určitě také rádi odpoví na jakýkoli dotaz.

Při výběru univerzity uvažujte i prakticky. Kolik vás bude stát cesta zpátky do Čech? Je město dostatečně velké, abyste si tam našli práci? Jak je drahé ubytování? Je v daném městě nějaké sociální vyžití? Kolik stojí městská doprava? Nabízí daná univerzita nějaké stipendium, které bych mohl získat? Chcete kampus školy v centru města, nebo mimo centrum?

Měla bych také zmínit, že skotský bakalářský program je na 4 roky. V Anglii jen na tři a když zapátráte, najdete i některé kurzy, které trvají jen dva roky.
Skvělá stránka na hledání vaší vysněné univerzity je www.whatuni.com.

Závěrem, neřiďte se jen rozumem. Mrkněte na obrázky školy, města, koukněte se na Fourquare, zda-li jsou v městě podniky, které se vám líbí, popřípadě kde byste třeba rádi pracovali při studiu. 

Příště se můžete těšit na článek o přijímacím řízení.You Might Also Like

1 komentářů

  1. Tak jestli se někdo bude chtít dostat na studium do zahraničí, tak věřím, že tvé rady mu pomohou. Pěkně si to sepsala :) A ještě k tomu máš můj obdiv, že jsi šla studovat do zahraničí, protože vím, že to není nic pro mě, tak lidi, kteří se do toho pustí, tak obdivuji :)
    Inspiration by Linda

    OdpovědětVymazat

Popular Posts

Like us on Facebook

Youtube Channel